Start ratat in Liga Natiunilor. Romania vs Muntenegru 0 - 0

Echipa Națională a României a remizat, vineri, la debutul din Liga Națiunilor, împotriva reprezentativei Muntenegrului, scor 0-0. Partida s-a desfășurat pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești, fără spectatori. ''Tricolorii" nu au reușit să profite de superioritatea numerică din ultimele 20 de minute, după ce Mugosa a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

România nu a reușit să marcheze într-un meci în care a avut 16 șuturi, dintre care doar două pe cadrul porții lui Petkovic. Mai mult, Muntenegru a fost echipa care a fost mai aproape de victorie, în ciuda inferioritații numerice din finalul partidei.

Muntenegru a evoluat în zece jucători după eliminarea lui Mugosa, din minutul 77, când a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault asupra lui Bălașa.

Echipele de start:

ROMÂNIA: Tătărușanu – R. Benzar, Chiricheș, Săpunaru, Bancu – Stanciu, Pintilii – Chipciu, Al. Maxim, Mitriță – Keșeru
Rezerve: Pantilimon, Fl. Niță, Toșca, M. Bălașa, Budescu, Țucudean, Cr. Manea, T. Băluță, Rotariu, P. Anton, Drăguș. Ad. Stoian
Antrenor: Cosmin Contra

MUNTENEGRU: Petkovic – Stojkovic, Savic, Simic, Tomasevic – Vukcevic, Scekic – Boljevic, Ivanic – Jovovoic – Mugosa
Rezerve: Mijatovic, Ljuljanovic, Kopitovic, Ivanic, Radunovic, Zoric, Beqiraj, Savicevic, Haksabanovic, Hocko
Antrenor: Ljubisa Tumbakovic

Arbitru: Ivan Kruzliak (Slovacia) A1: Tomas Somolani / A1: Branislvav Hancko (ambii din Slovacia)